I går släpptes biljetterna till Stockholm Hyrox i december och jag bokstavligen hängde på ”anmäl-knappen” för att ha en chans.
Så poppis är det nämligen och det faktum att det är så få/land/år gör ju att det blir ännu svårare att knipa en spot.
Smart av arrangörerna förstås…
Och YES! Jag och Kajsa har en plats! Så galet skoj! Tänk att jag som avskyr att planera in lopp långt i förväg har bokat in ett i mitten av december!
Så kan det bli när hjärtat och magkänslan får styra och hjärnan inte har hela bestämmanderätten.
Nu är det ju väldans långt dit och jag hoppas få köra andra race innan dess både med och utan ”styrke-avbrott”. Gäller bara att hitta något som är hyfsat nära när jag samtidigt är ledig vilket inte är det enklaste när det är varannan helg-jobb hela sommaren.
Träna kan jag ju dock göra oavsett dag och det är ju en del av hela grejen. Den största t o m!
Sprang en sväng i solen i förmiddags och körde ett skojigt Hyrox-pass på kvällen. Benen var som två sega pinnar men märkligt nog piggade på sig bara de kommit i gång.
Bada är inte någon träning precis men jag är övertygad om att det påskyndar återhämtningen och det är definitivt balsam för själen eller vad säger du?
Kram från Ingmarie






