För andra gången har jag varit på Ven och jag tror banne mig jag blev lite kär i ön i dag!
Antagligen för att precis allt var perfekt.
Båtturen, vädret, vattnet, naturen, vyerna, löpningen, maten och ffa sällskapet av Camilla och Harry.
Vi fick en heldag med precis allt vi ville och lite till och på köpet bra träning, hundmys och många härliga samtal.
Det är inte jättebilligt att åka dit, typ 350 kr t o r från Helsingborg, men det är såååååå värt det och både otroligt smidigt och enkelt.
Förutom några km löpning till båten blev det Skåneleden runt ön. Trots att den är väldigt välmarkerad lyckades vi springa fel några gånger. Så blir det när man babblar mer än kollar på skyltarna….
Naturligtvis badade vi också men Harry badade mest. Där ligger till och med jag i lä.
Vi åt på krogen i hamnen och hängde kvar vid badviken innan båten tog oss hem igen. Det här var en riktig heldag med extra allt och det var så himla lugnt och skönt. En verklig boost för både kropp och knopp!
När jag kom hem drog jag nästan direkt till Majoren för att först testa Hyrox-passet jag skulle hålla.
Det var jobbigt…
Det tyckte deltagarna också!
Kram från Ingmarie


















