En av anledningarna till att jag behövde åka hem på denna snabbvisit, förutom att jag längtade hem och efter Anders, var att jag skulle ställa ut tavlor på mysiga och vackra Kollaborera som ligger bara några stenkast från Sofiero slott.
Till en början är det 1-30/8 torsdag-söndag så välkommen dit! Finns massor av fina saker där och miljön är unik!😍
Cafe Brödkultur ligger också jämte men tyvärr blev vi lika besvikna som förra gången...😵💫😫 Dålig service och information fick oss att åka vidare trots att vi stått i kö i över 30 minuter! 😱 Lång kö, lång väntan, bara en i köket, mat tog slut och bara en kassa.
Istället blev vår (sena) lunch på Pålsjöpaviljongen som ligger jättefint i skogen. Kanske inte den absoluta bästa maten i stan men servicen är toppen och gott var det!
En annan anledning till att jag vill hem var för att Bertil och Ove är hos oss igen. 😻😻
De är kungar hos oss och gör att man garanterat får skratta.😅 Abstinensen är lite stillad så nu behöver jag bara längta till i morgon kväll när jag åker hem igen.
Och jodå jag har tränat med. Trots minimalt med sömn.
Ett fint löppass och ett gympass som båda kändes bra! Kroppen alltså. Den är inte helt enkel att förstå sig på. 🤪😅
Kram från Ingmarie










