I dag gick Stockholm marathon och en gång i tiden var det en av de viktigaste dagarna på året för mig. Numera bryr jag mig ungefär lika mycket som jag bryr mig om vem som spelar i allsvensk fotboll eller har finast gardiner….
Jag kan såklart heja på de vänner som springer men jag har absolut noll längtan av att vara med själv. Dessutom tycker jag att de valt en mycket märklig sponsor detta året.
Voltaren!
Det är ju en av de sämsta grejerna man ska använda i samband med löpning. Hur tänkte de där egentligen? Men jag antar det helt enkelt bara handlar om pengar…
Hur som helst, visst är det både häftigt och lite konstigt ändå? Hur man förändras och ändras. Hur något som varit jätteviktigt i ens liv plötsligt inte betyder ett smack. Men vem vet. Jag kanske får för mig att springa loppet en gång igen.
Jag valde annat i dag som verkligen betyder något för mig!
Först en löptur i skogen. Hade pigga ben en hel timme sen dog de den sista kvarten. Vet i sjuttsingen vad som hände. Jag känner mig i alla fall glad och stolt över min t-shirt!
Tog en snabb dusch när jag kom hem innan jag och Anders cyklade till Sofiero Slott. Det är alltid mysigt och fint att vara där och just i dag ville jag framförallt dit för att se de tusentals blommande rhododendron.
Det är svårt att förklara skönheten för någon som inte har varit på plats. Sofieros rhododendron måste upplevas på plats.
Sofieros historia med rhododendron sträcker sig tillbaka till början av 1900-talet när Gustav VI Adolf påbörjade sin samling. Han insåg att parkens två raviner, som löper på båda sidor om slottet, har idealiskt klimat för just rhododendron. Det är både lä och alldeles lagom skugga från trädkronorna ovanför. Dessutom är jordmånen sur och det rinner vatten ända ner till havet.
Det var tur vi inte väntade för då hade allt varit förbi eftersom tiden för blomningen inte är så lång. Vi hade fika med som vi njöt av i solen och jag som tokälskar blom- och jorddofter höll på att andas ihjäl mig. Makalöst härligt!
Väl hemma igen packade jag bilen och for norrut för en kort Halmastad-visit eftersom jag ska vara på Galleri 70 i morgon. Kom gärna och hälsa på!
När jag nu hade bil så passade jag såklart på att åka till en av de vackraste sjöarna jag vet.
Torvsjön.
Eller vad tycker du?
Blev den längsta OW-simningen hittills i år och jag dog nästan lyckodöden!
Kram från Ingmarie