SMHI och de andra ”väder-experterna ”, dvs meteorologerna, lovade rekordvärme och sol precis hela dagen och kvällen.
Naturligtvis blev det inte. Förvisso varmt men inte varmare än i går och absolut inte ☀️ hela dagen. Tvärtom kom det regn två gånger! 😳
Som sagt var, meteorolog måste vara universums svåraste jobb. T o m svårare än att vara hjärnkirurg! De har ju liksom inte ens rätt i realtid!
Ett annat svårt jobb är att få tågen att gå i tid och ffa att informera. I dag t ex så stod det att det (försenade) tåget till Köpenhamn skulle avgå (söderut) från spår 3a kl 20.07 och det samtidigt som ( det försenade) tåget norrut skulle gå från samma spår. Jag tror t o m en 5-åring fattar att det är omöjligt….🙄
Inget av tågen gick heller den försenade tiden utan ytterligare ännu senare vilket vi inte fick info om och de där som går runt i gula västar där det står ”Fråga mig” på vet som vanligt ingenting.
Jag hade skämts ihjäl om jag hade haft det jobbet och inte kunnat svara på frågorna eller ens kan ta reda på svaren.. Men det är jag det.
Nåväl. Det var i alla fall så varmt att morgonens intervaller blev rejält svettiga. Så där då det sved i ögonen.
Underbart!
8 x 5 minuter med 1 min vila. 1:an var seg, 2-4 starka, 5-6 nära döden ( motvind och svagt uppför), 7 an lätt ( medvind och svagt utför) och 8an jobbig som attan.
Solen kom så småningom och stannade i flera timmar och det blev många sköna bad. Sol + värme + bad måste vara den bästa återhämtningen ever!
Som du vet är jag solcellsdriven så det blev ett crosstraining pass också innan tågfärden norrut. Skoj som alltid!
Tåget tog mig så småningom till Halmstad så nu är jag här på en kortvisit. Blir sapännande att se hur SMHI och Öresundstrafiken ”lyckas” i morgon…
Kram från Ingmarie