Jag testade en bassäng i Issaquah och precis som den i Everett så var den så där ljuvligt varm att det var omöjligt att frysa och lika omöjligt att inte gilla det.
Love it!
Ett bra pass blev det också!
Vi åkte vidare till Lake Sammamish State Park som just i dag var helt gratis. Här är det annars ganska ofta att man måste köpa någon slags ”park/forest-pass” för att få vara där. Just nu är ju dock en stor del av The Government nedstängt så vet i sjuttsingen om de kollat om vi betalat även om det inte hade var gratis just i dag. Vi betalar dock gärna de få dollar som krävs för att allt det vi får uppleva ska få finnas kvar.
Hur som helst. Parken ligger vid en jättestor sjö och när vi körde dit regnade det men som ett mirakel så slutade det helt när vi kom dit så du fattar hur det blev antar jag…?
Vi såg nog också den mest Halloween-pyntade vägen ever!
Plus lite till.
Omöjligt att ta bilder på allt för då skulle molnet sprängas på ett tjillenix.
Skrev ju i går och frågade om du kommer ihåg megacoola serien/filmen Twin Peaks? Och den där numera klassiska intro-låten?
Well, det var just här den spelades in och även om det kanske är löjligt tycker jag det är jättehäftigt att få se allt live.
Det helt otroliga är att egentligen finns det ingen skylt men just när vi kom så kom även en liten guidad tour och vi fick vara med på ett hörn. T o m FBI var där!
Och här är Ronett´s Bridge.
I morgon hoppas jag på lite film-vyer till och ffa ska jag göra en mycket spontan utmaning.
Stay tuned!
Kram från Ingmarie