För att få ihop allt jag vill träna så blir det ibland att benen får jobba hårt flera dagar i sträck. Observera dock att jag inte skulle göra det om det inte kändes ok eller liksom bra i magen. Min träning styrs ju i princip alltid av hur jag känner och vad jag vill. Det är bl a därför jag har svårt för ett spikat träningsprogram. Då stänger jag liksom av vid halsen och slutar lyssna på kroppen. Funkade när jag var elit men nu för tiden är det förödande för mig!
Hur som helst så blev det ”Kinamur-backen” i dag. 15 gånger upp och ner (varje varv är 600m) och fick ihop 15 km. Jo, jag blev väldigt trött. Eller snarare benen. Den backen suger!
Mat och vila gjorde tydligen susen för sen hojjade jag till simhallen och betade av 1600 m på (nästan) rekordtid. Eftermiddag är en bra tid att vara där för då har skolorna slutat och dagarbetarna /simmarna har ännu inte hunnit dit. Egen bana hela tiden och gott om plats i både dusch och bastu. Bättre än så kan det ju inte bli!
Har du också sett de fina vårblommorna förresten? Snart, snart är den här på riktigt!
Kram från Ingmarie