Jag är ingen specialist på att tejpa med kinesiotejp men jag har gjort det x antal gånger och har en viss hum om hur det funkar. I en låda hittade jag en gammal rulle som räckte precis till att tejpa det jag ville och det blev riktigt bra om jag får säga det själv. Dessutom känns det bra!
Just denna tejpen kommer inte sitta så länge för den är som sagt var minst sagt gammal men jag har investerat i en ny så jag kan fortsätta med detta.
Ett ”problem” som uppstår när jag inte kan springa är att jag ”måste” göra så mycket mer för att liksom bli lika nöjd som när jag kutat en timme.
Tack och lov har jag ju en del andra roligheter att välja mellan och tack och lov för att vattenlöpning är uppfunnen för då får jag i alla fall själva löprörelsen. Så det har jag gjort i dag.
Bland annat.
Eftersom jag var där så passade jag på att simma också. 1500 m för att vara exakt. Sen var jag som ett russin.
Vara i bassängen gör mig inte svettig även om jag tar i allt jag kan. Gymet däremot är ett säkert svettställe. Särskilt på torsdagar då det är dubbelpass. Hyrox + Performance strength med fokus bänkpress. Glömde ta foto på pass två men det var ganska likt förra veckans men det var tyngre vikter och färre reps.
Nästan 2 timmar totalt och sen var jag mer än nöjd!
Kram från Ingmarie






