Ännu mer

Jodå, jag vet att det finns de som älskar det här vädret som dragit in men jag tillhör inte en av dem.
Precis allt blir krångligare.
Särskilt att ta sig till/från jobbet och patienterna. Här är nämligen ingen sån lyx som tak eller kupevärmare… Motorvärmare i all ära men den gör ingen större nytta varken på frusna rutor och iskalla säten.

Springa funkade ändå tack och lov ok. Förutom när det snöade isbitar i ögonen.
Jag behövde verkligen den där turen efter att ha städat ut julen. kan inte minnas att jag satte upp så mycket pynt! Haha!
När den är nästa gång hoppas jag befinna mig på varmare breddgrader!

Har du fått mycket snö?

Kram från Ingmarie

2 Comments

  1. "Herr" Johansson

    Jepp, har faktiskt kommit en del snö här i Sthlm också. Det verkade, när jag skrev min förra kommentar, att det var på väg att töa bort. Ack så fel jag fick!

    Har sedan länge gjort mig av med bilen så bilruteskrapning, framskottning och dylikt slipper jag numera.

    Å cykeln står tvättad och inoljad i förrådet och väntar på nästa säsong.

    Så nu är det till att pulsa i snön som gäller 😉

    • Ingmarie

      Smarta val!I Stockholm är bil bara ett evigt mekk.Vi sålde vår när vi bodde där. Hoj är snudd på livsfarligt. Hade den i princip bara till tuben/affären/Hellas.

      I jobbet hade det dock varit ohållbart att pulsa med dels tung rygga, tunga patienterväskor och avstånd på upp mot 10 mil. 😀
      Vår bil står i garage så det är lyx och hojjen står inomhus i alla fall på natten. 🙂

Comments are closed.